La Sagrada Familia (Sagrada Família) Gezi Rehberi ! - Adresrehberin.com
Responsive Menu
Add more content here...
Responsive Menu
Add more content here...

La Sagrada Familia (Sagrada Família) Gezi Rehberi !

La Sagrada Familia Kilisesi’nin Hikâyesi
 
İspanya’nın Barselona şehrinde bulunanan La Sagrada Familia kilisesi tarihte yapımı tamamlanmadan restore edilen tek yapıdır.Hikâyesi ise 1882 yılına kadar uzanmaktadır.Yapının ilk mimarı olan Francisco de Paula del Villar ile kilisenin destekçileri arasında süren anlaşmazlıklar sonucunda ünlü mimar Antoni Gaudi projeye dahil olmuştur.Gaudi, kariyerinin tamamını bu kilise için harcamıştır.Gaudi’nin ölümünün ardından inşaat fon bulunamadığı için tekrar sekteye uğramış, iç savaşın çıkması ile de durma noktasına gelmiştir.

Sonrasında ise mimarın orijinal çizimleri ve modelleri büyük hasar görmüş ve mevcut planlar inşaatın tamamlanabilmesi için yeterli olmamıştır.Kalan dönemde ise ancak mevcut yapılar restore edilebilmiştir.

Kısacası;anlaşmazlıklar,iç karışıklıklar ve savaşlar Kilise’nin kaderinde olumsuz rol oynamıştır.
La Sagrada Familia Kilisesi’nin Bölümleri

Gaudi, kiliseyi üç bölüm olarak planlamıştır.Bunlar; Nativity Facade, Passion Facade ve Glory Facade bölümleridir.Birinci bölüm olan Nativity Facade, 1894-1930 yılları arasında tamamlanır.Bu bölüm Hz.İsa’nın doğumuna referans veren birçok detayı kendi içinde barındırmaktadır. İkinci bölüm Passion Facade ise daha sade bir tasarıma sahiptir.Burada ise Hz.İsa’nın tutkusuna, çarmıha gerilişinde çektiği acıya atıfta bulunulmaktadır.

Bu cephenin inşaatına 1954’te başlanmış ve ancak 1976-1987 yılları arasında heykeltıraşlardan oluşan bir ekiple tamamlanabilmiştir.En büyük ve en etkileyici son bölüm olan Glory Facade’da ise Hz. İsa’nin kutsal görkemi ve Hz İsa’nın Tanrı’ya yükselişi referans alınmıştır.Bu bölümün inşaatına ise Gaudi’nin hazırladığı modelden faydalanılarak 2002 yılında başlanabilmiştir.

La Sagrada Familia’nın dış cephesi kadar iç mimarisi de başlı başına bir sanat eseridir. İç mekânın dekoru ve büyüklüğü insanı büyülemektedir.Gaudi, Sagrada Familia’nın içi hakkında “The interior of the temple will be like a wood / Tapınağın içi bir ağacı andıracaktır” sözlerini sarf etmiştir.Kilisenin farklı zaman dilimleri arasında tamamlanması belki de Sagrada Famila’nın yapısını özel kılıyor.

Barcelona’ya gittiğinizde muhakkak La Sagrada Familia’yı ziyaret ederek bu muhteşem sanat eserini görmelisiniz.Eğer Kilisenin bitmiş halini görmek ve ziyaret etmek istiyorsanız bunun için 2026 yılını beklemek zorundasınız.Çünkü Sagrada Familia’nın inşaatı halen sürüyor

Bir sonraki gezi rotamızda görüşmek üzere !


Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Adresrehberin.com

Bu ilan adresrehberin.com editörleri tarafından ücretsiz olarak listelenmiş olup ilanı sahiplenmek,bildirmek vb. tüm işlemler için lütfen destek@adresrehberin.com mail adresi üzerinden iletişime geçin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.