Mersin Gezi Rehberi, Mersin Gezilecek Yerler - Adresrehberin.com
Responsive Menu
Add more content here...
Responsive Menu
Add more content here...

Mersin Gezi Rehberi, Mersin Gezilecek Yerler

Mersin Marina

Mersin Limanı Türkiye’nin en büyük limanları arasında yer almaktadır. Marinada restoranlar, kafeler, lüks mağazalar ve sinema salonları bulunmaktadır.Tabii Marina’ya yakın gezilecek tarihi yerlerde mevcut.Bunlardan bazıları; Aynalıgöl Mağarası, Mut Yerköprü Şelalesi, Mersin Arkeoloji Müzesi ve Hz. Mikdat (Muğdat) Camii’dir.

Aynalıgöl Mağarası (Gilindire Mağarası)

Ayna gibi yansıdığı için Aynalı Göl ismini alan bu muhteşem doğa harikası Buzul Çağı’na kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Göle ulaşabilmek için 550 basamak inmek zorundasınız.Şifalı olduğu düşünüldüğü için turistlerin yoğun talep gösterdiği yerlerden biridir.

Kız Kalesi

Mersin’in Akdeniz’e bakan kıyılarından sadece 200 metre ileride bir adacık görenleri şaşırtıyor. Çünkü bu küçük adanın üzerinde burçları ve yüksek duvarlarıyla bölgeye adını veren Kız Kalesi yükseliyor. Bu kalenin iç avlusunda küçük kiliseler ve bu kiliseler boyunca uzanan  koridor bulunuyor. Kız Kalesinin ilk ismi olan Korikos, tarihçi Heredot’un anlatılarına göre Kıbrıslı Prens Korikos tarafından kurulmuş bir yaşam alanı olmasından kaynaklanıyor.

Bizans Dönemi’nde en iyi zamanlarını yaşayan şehir, 1361 yılında Kıbrıslı Lusignen tarafından ele geçirilse de 1448 yılında Karaman Sultanı İbrahim Bey tarafından alınmış ve1482 yılında ise Osmanlı’nın topraklarına dâhil edilmiştir.
 

Yerköprü Şelalesi

Şelalenin 110 milyon yıl önce Kretase döneminde yaşlı kireçtaşları  ile dar bir kaynak suyunun etkileşimi ile ortaya çıktığı belirtilmektedir. Şelale, 03 Mayıs 2011 tarihinde Tabiat Anıtı olarak tescillenmiştir. Mersin ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Evren Mahallesi’nde bulunan bu Şelale’ye, araç park alanından yaklaşık 2 kilometre yürüyerek ulaşılabiliyor.

Cennet Obruğu

Bir yeraltı deresinin yol açtığı kimyasal erozyonla tavanın çökmesi sonucu meydana gelmiş büyük bir çukurdur. Cennet çöküğünün içine her biri geniş 452 basamaklı taş bir merdivenle inilir. Kiliseye üç yüzüncü basamakta varılır. Kiliseden sonraki mağaranın bitim noktasında bir yeraltı nehrinin sesi duyulabilir.Mitolojiye göre;  Zeus, alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon’u buradaki bir kavgada yendikten sonra, onu sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem çukurunda hapseder.

Mersin Arkeoloji Müzesi

Mersin Arkeoloji Müzesi 1944- 1945 yılları arasında halkevi olarak inşa edilmiş bir binadır.1978 yılında müzeye dönüştürülmüş ve Mersin Arkeoloji Müzesi olarak ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Türkiye’nin en eski arkeolojik müzeleri arasında yer almaktadır. Müze,  “Taş Eserler Salonu” , “Arkeoloji Salonu”  ve “Etnografi Bölümü” olmak üzere üç ayrı bölümden oluşmaktadır.

Alahan Manastırı

Hıristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olan Alahan Manastırı, 1300 metreye konumlanmış 1500 yıllık bir manastırdır. Aziz Paul ve Barnabas gibi önemli din adamlarının en çok tercih ettiği manastırlardan bir tanesi olmuştur. Hıristiyanlığın yasak olduğu dönemlerde Hıristiyanların saklanması amacıyla da kullanılmıştır.

Mersin tüm güzellikleri ile sizleri bekliyor.Keyifli gezmeler…


Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Adresrehberin.com

Bu ilan adresrehberin.com editörleri tarafından ücretsiz olarak listelenmiş olup ilanı sahiplenmek,bildirmek vb. tüm işlemler için lütfen destek@adresrehberin.com mail adresi üzerinden iletişime geçin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.