Leonardo Da Vinci Kimdir? Eserleri nelerdir ? - Adresrehberin.com
Responsive Menu
Add more content here...
Responsive Menu
Add more content here...

Leonardo Da Vinci Kimdir? Eserleri nelerdir ?

Leonardo da Vinci her ne kadar “Mona Lisa”, “Son Akşam Yemeği” ve “Vitruivius Adamı” ile meşhur olmuşsa da icatları ile de dünya tarihine yön vermiştir.Leonardo Da Vinci kendi döneminde ileri görüşlü bir mucit olarak ön plana çıkmaktaydı.Özellik bir çok icat ile döneminin dahileri arasındaydı.Bu icatlardan bazıları paraşüt, dalış takımı, makineli tüfek, bilye, zırhlı tank ve helikopterdir.

Leonardo da Vinci’nin icatları

Leonardo Da Vinci’nin en büyük hayâlı ise uçmaktı.Bunun için kuşları inceler rüzgâra karşı onların uçuşlarını seyrederdi.Kuşları incelemesi sonucunda bir pervaneli uçak icat etmiştir.Her ne kadar dönem şartlarında bu uçağın uçmayacağı düşünülse de İngiliz Adrian Nicholas ve ekibi 1483 yılına ait olan bu icadın orijinal çizimlerini uygulamış ve 2000 yılında 3000 metre yükseklikten Leonardo Da Vinci’nin tasarımını uçurmuştur.

Leonardo da Vinci’nin icatları bu kadarla sınırlı değil.Aerodinamik mermi, hızlı ateş tabancası, şnorkelli dalgıç kıyafeti ve dalış çanı gibi icatları da tasarladı.Öyle ki bu icatlar Türk Donanmasına karşı kullanılacaktı.Orduya vermiş olduğu en büyük icadı ise Panzerdir.Fakat bu savaş makinesi hiçbir zaman devreye alınmamıştır. 
Leonardo da Vinci’nin özel hayatı
 
Leonardo da Vinci, Rönesans döneminde İtalya’da doğmuştur.Doğum belgesinde asıl ismi Leonardo di ser Piero da Vinci olarak geçmekte, doğum tarihi ise 14 Nisan 1452’dir.Leonardo, on altı yaşındaki, öksüz, yetim ve yoksul bir genç kız olduğu anlaşılan Caterina Lippi’nin evlilik dışı çocuğudur.Somut kanıtlar bulunmasa da, Leonardo’nun annesi Caterina’nın, babası Piero’ya ait Ortadoğulu bir köle olduğu tahmin ediliyor. Babası, Leonardo’nun doğduğu yıl, Albiera adındaki ilk eşi ile evlendi. Leonardo’ya bebekliğinde annesi baktı, annesi başka biriyle evlendirilerek komşu kasabaya yerleşince,babasının nadiren uğradığı büyükbabasının evinde yaşamaya başladı.Babasının ilk eşinden çocuğu olmadığı için aileye kabul edilmişti.Fakat, amcası Francesco dışında ailedeki kimseden sevgi görmedi.

Da Vinci, ilk öğrenim yıllarında aritmetik ve geometride öğretmenlerinin sorduğu sorulara şaşırtıcı cevaplar verecek kadar zekiydi.Bu yeteneği ile küçük yaşlarda da dikkat çekiyordu.Çocukluk yıllarında yapmaktan en keyif aldığı iş ise resim çizmekti. Yalnızca resim çizmiyor, aynı anda lir’de çalıyordu. Babası ondaki yetenekleri fark edince, onu Floransa’nın en önemli atölyelerinden birine çırak olarak verdi.

14 yaşına kadar Vinci’de Büyükanne ve büyükbabasının yanında yaşadı. İkisi de ölünce Floransa’ya gitti. O dönemde evlilik dışı çocukların üniversiteye gitmesi yasaktı ve maalesef Leonardo da babasının evlilik dışı bir ilişkisi sonucu dünyaya gelmiş bir çocuktu. Bu yüzden üniversitede okuma imkanı bulamadı.
Leonardo da Vinci’nin eserleri ve çalışmaları

Dönemin ünlü heykeltıraşı Andrea del Verrocchio, Leonardo’nun resimlerinden etkilenip onu çırak olarak kabul etti. Burada yalnızca Verrocchio ile değil, Lorenzodi Credi ve Pietro Perugino gibi önemli sanatçılarla da çalışma fırsatı buldu.17 yıl boyunca Milano Dükü için çalıştı. Dük için yalnızca resim veya heykel yapmadı, aynı zamanda bina, makine ve silah tasarımları yaptı.

1485 ile 1490 yılları arasında doğa, mekanik, geometri, uçan makineler, kilise, kale ve kanal yapımı gibi alanlarda faaliyet gösterdi.Tüm bunların yanı sıra anatomi çalışmaları yaptı ve öğrenciler yetiştirdi.1499 yılında Milano’yu terk etti,16 yıl boyunca İtalya’da seyahat etti.İnsanlık tarihinin en önemli resimlerinden biri olan Mona Lisa’yı bu dönemde yapmaya başladı.1503 yılında yapmaya başladığı tahmin edilen Mona Lisa tablosunu resmi tamamladıktan sonra bile yanından hiç ayırmamış, tüm seyahatlerinde yanında götürmüştür.

Mona Lisa 

1506 yılında, hayatının geri kalanında onun en yakın arkadaşı ve öğrencisi olacak olan, Kont Francesco Melzi ile tanıştı.Leonardo da Vinci, 1513 ve 1516 seneleri arasında Roma’da yaşadı ve Papa için birçok projede yer aldı.Leonardo da Vinci hiç evlenmemiş ve çocuk sahibi olmamıştı.Bazı Leonardo Da Vinci araştırmacıları Da Vinci’nin çok meşgul ve üstün zekâya sahip bir entelektüel olduğu için duygusal bir bağ kurmamak ve işini engellememek için evlenmediğini iddia etmekledirler.

Leonardo da Vinci, 2 Mayıs 1519’da 67 yaşındayken Ambois’teki evinde yaşamını yitirdi. Kralın kollarında can verdiğine dair rivayetler vardır.


Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Adresrehberin.com

Bu ilan adresrehberin.com editörleri tarafından ücretsiz olarak listelenmiş olup ilanı sahiplenmek,bildirmek vb. tüm işlemler için lütfen destek@adresrehberin.com mail adresi üzerinden iletişime geçin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.