Türkiye'nin En Güzel Kültür Turu Rotaları Listesi - Adresrehberin.com

Blog

Türkiye’nin En Güzel Kültür Turu Rotaları Listesi

Likya Yolu, Muğla-Antalya
Türkiye’nin en uzun mesafeli yürüyüş yolu olarak bilinen Likya Yolu, Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Günümüzde pek çok doğa yürüyüşçüsünün tercih ettiği rotalardan olan Likya Yolu;Sdyma, Pyndai, Phellos, Letoon, Xanthos, Patara, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Olympos gibi pek çok antik alanın yanından geçmektedir.

Evliya Çelebi Yolu
Ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin doğumunun 400.yılına özel olarak açılan bu yol Türkiye’nin ilk at binme yolu olarak ifade edilmektedir. Bisikletçiler ve yürüyüşçüler tarafından sık sık tercih edilmektedir. Evliya Çelebi’nin 1671 yılında Hac yolculuğuna çıktığı ilk rotanın bu yol olduğu bilinmektedir.

Küre Dağları Yolu, Kastamonu
Kastamonu’dan Bartın’a kadar uzanan bu muhteşem dağlar, jeomorfolojik açıdan incelendiğinde son derece zengin bir alandır. Batı Karadeniz’in en geniş ve en nemli ormanlarını barındıran Küre Dağları muhteşem bir kültür rotasıdır. Bunun yanı sıra son derece huzur veren bir yapıda olan Küre Dağları kamp ve çeşitli etkinlikler için son derece güzel bir rota olarak ifade edilmektedir.

Idyma Yolu, Muğla
Geçmişte pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Idyma Yolu, Muğla’nın Gökova ilçesinde yer almaktadır. Gökova ve çevresinde ki tüm köyleri birbirine bağlamaktadır. Türkiye’de ilk Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak bilinen Idyma Yolu, 150 km uzunluğunda ve 10 rotadan oluşmaktadır.

Ararat Yolu, Ağrı
Pek çok kişinin Nuh’un Gemisinin oturduğu dağ olarak anımsadığı Ağrı Dağı, 3000 metreyi geçen dağları ile Türkiye’de ki en yüksek zirveye sahipti Ararat adı verilen tırmanış rotası ile popüler olan Ağrı Dağı; tırmanış parkurları ile son derece ünlüdür.

Hz. İbrahim Yolu, Şanlıurfa
Dünya nüfusu için son derece önemli bir yer olan Hz. İbrahim yolu, Hz. İbrahim’in doğduğu yer olarak bilinen Şanlıurfa’da başlamaktadır. Dünyanın dört bir yanında bu yolu ziyaret eden gezginler bu bölgeyi kutsal bir rota olarak ifade etmektedir.


Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Adresrehberin.com

Bu ilan adresrehberin.com editörleri tarafından ücretsiz olarak listelenmiş olup ilanı sahiplenmek,bildirmek vb. tüm işlemler için lütfen destek@adresrehberin.com mail adresi üzerinden iletişime geçin.

Related Posts

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.