Çanakkale Türküsü Sözleri, Çanakkale Türküsü hikayesi nedir? - Adresrehberin.com
Responsive Menu
Add more content here...
Responsive Menu
Add more content here...

Çanakkale Türküsü Sözleri, Çanakkale Türküsü hikayesi nedir?

Türk ve dünya tarihi açısından büyük önem taşıyan Çanakkale zaferinin türküsü bir mektuptan esinlenerek kaleme alınmıştır.O mektubun sahibi ise “Çanakkale Şanlı Tarihine Bir Bakış” isimli kitabın yazarı Emrullah Nutku Bey’in kardeşi Seyfullah Bey’dir.Türkünün hikayesine ve Seyfullah Bey’in mektubuna geçmeden önce yıllardır söylenen ve Türkün kahramanlığını ifade eden Çanakkale Türküsü’nün sözlerine birlikte bakalım !

Çanakkale Türküsü Sözleri 

Çanakkale içinde aynalı çarşı
Ana ben gidiyom düşmana karşı, off, gençliğim eyvah!
Çanakkale içinde bir ağaç selvi
Kimimiz nişanlı, kimimiz evli, off, gençliğim eyvah!
Çanakkale içinde bir kırık testi
Analar babalar ümidi kesti, off, gençliğim eyvah!
 
Çanakkale üstünü duman bürüdü
On üçüncü fırka harbe yürüdü, off, gençliğim eyvah!
Çanakkale elinde toplar kuruldu
Vay bizim uşaklar orda vuruldu, off, gençliğim eyvah!
Çanakkale köprüsü dardır geçilmez
Al kan olmuş suları bir tas içilmez, off, gençliğim eyvah!
 
Çanakkale’den çıktım yan basa basa
Ciğerlerim çürüdü kan kusa kusa, off, gençliğim eyvah!
Çanakkale’den çıktım başım selamet
Anafarta’ya varmadan koptu kıyamet, off, gençliğim eyvah!
 
Çanakkale içinde vurdular beni
Ölmeden mezara koydular beni, off, gençliğim eyvah!
Çanakkale içinde sıra söğütler
Altında yatıyor aslan yiğitler, off, gençliğim eyvah
 
Çanakkale Türküsü’nün hikayesi
 
Seyfullah o dönemde adı “Çanakkale Sultanisi” olan lisenin birinci sınıf öğrencisidir.İşte bu dönemde Annesine bir mektup yazar.Seyfullah’ın annesine yazdığı mektubunun üzerinde 19 Eylül 1914 tarihi görülür.Seyfullah mektubu Çanakkale’den annesine göndermiştir.

Seyfullah Bey’in annesine yazdığı mektubun sözleri şu şekildedir;

“Sevgili Anneciğim,İki yıldır ayrı yaşadığımız bu hayat artık bitiyor. Sana ve aileme kavuşacağım için çok mutluyum. Okulumuz artık hastane olacağı için bizi İstanbul’daki okullara göndereceklermiş.

Öğretmenlerimizin büyük kısmı da askere gidiyor.Üst dönemlerdeki ağabeylerimiz ise gönüllü olarak askere gideceklermiş.Türkçe öğretmenimiz bugün sınıfa geldi ancak çok durmadı.O da bize veda etti.Giderken bize vakti geldiğinde vatana yapılan hizmetin okulda verilen hizmetten daha kutsal olduğunu söyledi.Kısa zaman önce sokaklardan askerler geçmeye başladı.“Çanakkale içinde Aynalı Çarşı, Anne ben gidiyom düşmana karşı” türküsünü söyleyerek yürüyorlar.Kimileri at sırtında kimileri develerle yol alıyorlar.Top arabaları ve mekkareler de onlara eşlik ediyor.Savaş çıkacağını söylediler.İngiliz ve Fransız gemilerinin boğazda dolaştığını duyduk. Gemiler buraları vuracakmış, ancak yakında İstanbul’a gideceğimiz için ben bunları göremeyeceğim. Oysa görmek isterdim. Sonunda size kavuşacağımı biliyorum. Babamın ve siz anneciğimin ellerinden öperim, kardeşlerime selam ederim.”

Bu mektuptan sonra Çanakkale Türküsü’nün ünü tüm Türkiye’ye hatta dünyaya kadar yayılmış ve dillere destan olmuştur.Türk Milletinin vatan evlatlarının fedakarlığının en önemli emaresi olan Türkü bugün hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir.

Başta büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere türlü imkansızlıklar içinde canlarını bu vatan uğruna feda eden tüm şehit ve gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz.


Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Adresrehberin.com

Bu ilan adresrehberin.com editörleri tarafından ücretsiz olarak listelenmiş olup ilanı sahiplenmek,bildirmek vb. tüm işlemler için lütfen destek@adresrehberin.com mail adresi üzerinden iletişime geçin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.