Everest Dağı (Mount Everest) Gezi Rehberi ! - Adresrehberin.com
Responsive Menu
Add more content here...
Responsive Menu
Add more content here...

Everest Dağı (Mount Everest) Gezi Rehberi !

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için Everest’e nasıl gidilir ? Everest’te kamp alanları nerelerde ? Everest ücretleri ne kadar ? gibi sorulara cevap veriyoruz.Hazırsanız Everest’e uzanıyoruz…

Everest Dağı’nın özellikleri

Everest Dağı’nın rakımı (deniz seviyesinden yüksekliği) 8.848 metredir.Tektonik plakaların hareketinden dolayı her yıl dağın yüksekliği 4 mm uzamaktadır. Ayrıca Nepal bölgesinde yaşanan depremler dağı hareket ettirmekte ve dağın yüksekliğini değiştirmektedir.Zirvede hava sıcaklığı -62 derecelere kadar düşmektedir.

Büyük Himalayalar’ın oluşumu, yaklaşık 26-27 milyon yıl önce Miyosen bölümde başlamıştır. Bu bölümde jeolojik tortul havzalardaki sıkışma nedeniyle Hindistan yarımadasıyla Tibet yaylası birbirine yaklaşmış, bunu izleyen evrelerde kırık ve devrik yamaçları olan Katmandu ve Khumbunapları sıkışıp yukarı doğru çıkarak birbirlerinin üzerine kıvrılmış ve ilkel bir dağ sırası oluşturmuşlardır. Kuzeydeki arazi kütlesinin toptan yükselmesi, bölgenin yüksekliğini arttırmaktadır. Napların yeniden kıvrılmasıyla bölgenin tümü yeni bir tabakayla örtülmüştür.Yaklaşık 2.5 milyon yıl önce Pleyistosen Bölümün Mahabarat Evresinde Everest Dağı ortaya çıkmıştır.Dağın zirvesine doğru basınç düşmekte ve oksijen eksikliği yaşanmaktadır. Bu nedenle dağda yaban hayat bulunmamaktadır.
Everest Dağı’na tırmanmak
 
Bir çok dağcı Everest’e tırmanış esnasında can vermektedir.Bunun nedeni düşük basınç, aşırı yorgunluk ve aşırı soğuktur.George Mallory isimli dağcı Everest Dağı’na tırmanmaya çalışan ve yaşamını yitiren ilk dağcı olarak bilinmektedir. Bu sebepten dolayı Everest Dağına tırmanmak her ne kadar cazibeli olsa da Dağ’ın tepesine ulaşmak oldukça zordur.
Everest Dağı’na ilk tırmanan kişi kimdir ?

Sir Edmund Hillary, 29 Mayıs 1953’te Serpa Tenzing Norday ile birlikte yaptığı tırmanışta zirveye ulaşabilen ilk insan olmuştur. Türk dağcı Nasuh Mahruki ise Everest Dağı‘na tırmanan ilk Türk dağcı olmuştur.
Everest Dağı’na Nasıl Gidilir? 

Everes Dağı’na ulaşmak oldukça zor ve macera dolu bir yolculuk yapmayı gerektiriyor.Everest’e Lhasa ve Katmandu üzerinden ulaşabilirsiniz. Everest Dağı’nın kuzey ve güney tarafında iki ana kamp alanı bulunuyor. Dağcılar burada mola vererek dağın atmosferine alışıyorlar. Şunu bilmekte fayda var; her iki kamp alanında doktorlar bulunmakta. Dağcılar, gerek manzarası gerekse kolay ulaşımı nedeniyle genellikle Nepal’de kalan güney tarafı tercih ediyorlar.
Everest Dağı’na tırmanma ücreti !

Nepal hükümeti, Everest’e tırmanmak isteyen yabancılar için yüksek giriş ücreti istiyor. Ücret, tırmanış grubuna ve zaman aralığına bağlı olarak 30 bin ila 100 bin Amerikan doları arasında değişiyor.Dağa tek başınıza tırmanmak isterseniz yaklaşık 30 bin doları gözden çıkarmalısınız.

Eğer Everest Dağı’na tırmanmak gibi bir düşünceniz varsa mutlaka profesyonel destek almalısınız.


Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Adresrehberin.com

Bu ilan adresrehberin.com editörleri tarafından ücretsiz olarak listelenmiş olup ilanı sahiplenmek,bildirmek vb. tüm işlemler için lütfen destek@adresrehberin.com mail adresi üzerinden iletişime geçin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.