Eyfel Kulesi ( Eiffel Tower) hakkında bilgiler! - Adresrehberin.com
Responsive Menu
Add more content here...
Responsive Menu
Add more content here...

Eyfel Kulesi ( Eiffel Tower) hakkında bilgiler!

Eyfel Kulesi’nin yapılış hikâyesi !
 
Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği kule, ismini Fransız inşaat şirketi Eiffel’den alıyor.Kulenin gerçek mimarları ise Stephen Sauvestre ve Emile Nouguie.Fransa’nın sembolü kule yılda 6 milyon turist çekiyor.Aslında Eyfel Kulesi 1887-1889 yılları arasında Fransız Devrimi’nin 100. Yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris Fuarı’nın giriş kapısı olarak inşa edildi.Kule’nin 20 yıl sonra yıkılması planlanmışken Radyo ve Televizyon yayınlarının devreye girmesi Eyfel Kulesinin hayatını kurtardı.Eyfel Kulesi, radyo dalgalarını çok uzun mesafelere yayabildiği için 1. Dünya Savaşı’nda sinyal kesici ve bozucu olarak kullanılmaya başlandı.Kule günümüzde de halen bir verici istasyonu olarak kullanılmakta.Kısacası Radyo ve Televizyon vericileri Eyfel Kulesi’nin bugünlere kadar gelmesinin en büyük sebebidir.
 
Eyfel Kulesinin özellikleri nelerdir ?
 
Paris’in her noktasından görülebilen Eyfel Kulesi, şehrin en yüksek yapısı olma ünvanını da elinde bulunduruyor. Eyfel Kulesi’nin uzunluğu 324 metre, ağırlığı ise 10.100 tondur. Eyfel Kulesi üç katlı bir yapıdır ve her katı farklı bir manzaraya sahiptir. Eyfel Kulesi’ni gezmek için asansör yada 1665 basamaklı merdivenleri kullanabilirsiniz.Her katı ayrı ayrı ücretlendirilen Eyfel Kulesi’nin en ucuz katı birinci kat, en pahalı katı ise üçüncü kattır.Kulenin üst katlarını ziyaret edenler muhteşem bir Paris manzarası ile karşılaşmaktadır.Birinci katta 57 metre yükseklikte bir postane yer alıyor.En önemli özelliği bu katın cam zemine sahip olması.Tabii birinci platform bununla sınırlı değil.Bu katta “Cin Eiffel Müzesi”, restoran ve “TheBuffet” isimli atıştırmalık yiyecekler alabileceğiniz bir büfe ve hediyelik eşya mağazası da bulunuyor.
 
İkinci platform 115 metre yükseklikte ve Paris’in en iyi iki restoranı ile birlikte iki hediyelik eşya mağazası bulunmakta.Üçüncü ve son platform ise 276 metre yükseklikte.Birisi açık diğeri kapalı olmak üzere iki kattan oluşmakta.Burada görecekleriniz; panoramik haritalar, fizikçi Edison’un balmumu heykeli ve bir bar.Tabii birde muhteşem Paris manzarası.
 
Son olarak Aşk şehri Paris’i ve Eyfel Kulesi’ni ziyaret edeceksiniz tavsiyemiz fotoğraf çekimi için muhakkak havanın kararması.”Champ de Mars” adı verilen yeşil alanda muhteşem manzaranın fotoğrafını çekmeye sakın unutmayın!
 
Şimdiden keyifli seyahatler !


Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Adresrehberin.com

Bu ilan adresrehberin.com editörleri tarafından ücretsiz olarak listelenmiş olup ilanı sahiplenmek,bildirmek vb. tüm işlemler için lütfen destek@adresrehberin.com mail adresi üzerinden iletişime geçin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.