Raşit Yakalı'ya “Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü" verildi - Adresrehberin.com
Responsive Menu
Add more content here...
Responsive Menu
Add more content here...

Raşit Yakalı’ya “Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü” verildi

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda karikatür sanatının gelişimine yürüttüğü eğitim etkinlikleri ile 50 yıldır önemli katkılarda bulunan Raşit Yakalı’ya “Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü” verildi. Geçtiğimiz yarışmadan itibaren geleneksel hale getirilen ödül ile karikatür eğitimine yönelik çalışmaların teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Bu yıl “Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü” verilen karikatür sanatçısı Raşit Yakalı, 1943 yılında Tire’de doğdu. Beş yıl ilkokul öğretmenliği yaptı. Ömür boyu usta bellediği Semih Balcıoğlu’nun teşviki ile karikatüre başladı. İlk karikatürü 1962 yılında Tercüman gazetesinde yayımlandı.

Kadrolu olarak Yeni Asır (1964-1968), Pardon Mizah Dergisi (1969-1970), Dünya Gazetesi (1970-!987), Hürriyet Gazetesi (1887-1992), Fotospor (1993-1994), BRT Televizyonu (1995-1996), Büyükşehir Belediyesi Karikatür ve Mizah Müzesi (1996-2000), altı yıl Bizim Gazete’ de günlük karikatürler çizdi. Çok sayıda kişisel sergi açtı. 1980 yılında Çarşaf Dergisi Karikatür Okulunu kurdu ve 1992 yılına kadar (Bir dönemi Hocası Semih Balcıoğlu ile birlikte) yönetti. İki kitabı ve iki karikatürü Bulgaristan ve Kanada karikatür müzelerine alındı. Bilge Sanat Dergisi (1964), Çağdaş Mizah Dergisi (1975-1976), Yeni Çuval Mizah Dergisi (1978-80) dergilerini çıkardı. Çizgiyle (1973), İşçi Çizgisi (1975), Çizgi ile İcraatın İçinden (1984), Gözlüklü Martı (1987-Reşit Aşçıoğlu ile), Günlük (1997) albümlerini çıkardı. Evli ve iki çocuk babası olan sanatçı; Karikatürcüler Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü üyesidir. Sayısız eğitim kurumundaki, Yeşilay gibi Sosyal kuruluşlardaki atölye çalışmaları 50 yıldır devam etmektedir.

ConcordeLuxuryResort’dentatil ödülü
FourPointsby Sheraton Kağıhane otelinde düzenlenen “Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü” töreninde konuşan Prof. Dr. Nazmi Kozak, Anatolia Turizm Akademisi olarak geleneksel hale getirilmeye çalışan ötül ile ülkemizde sayıları 50’nin üzerindeki ve çoğunluğu çocuklara yönelik yürütülen karikatür eğitimi etkinliklerinin teşvik edilmesinin amaçlandığını söyledi. Prof. Dr. Kozak, bu yıl “Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü”neConcordeLuxuryResort’tetatil ödülü desteği vererek katkıda bulunan Erkan Yağcı’ya teşekkür etti.
Ödül töreninde bir konuşma yapan karikatür sanatçısı Raşit Yakalı da bu ödülü hocası Ömür boyu usta bellediği Semih Balcıoğlu adına almaktan onur ve gurur duyduğunu söyledi.


Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Adresrehberin.com

Bu ilan adresrehberin.com editörleri tarafından ücretsiz olarak listelenmiş olup ilanı sahiplenmek,bildirmek vb. tüm işlemler için lütfen destek@adresrehberin.com mail adresi üzerinden iletişime geçin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.