Sibirya Gezilecek Yerler Listesi Paylaşıyoruz - Adresrehberin.com
Responsive Menu
Add more content here...
Responsive Menu
Add more content here...

Sibirya Gezilecek Yerler Listesi Paylaşıyoruz

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in de tatillerinde ilk tercihi olan doğa harikası Sibirya’da gezebileceğiniz muhteşem bölgeleri siz değerli okurlarımız ile paylaşıyoruz.Keyifli okumalar…

Sibirya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler
 

Stolby Doğa Rezervi

Stolby Doğa Rezervi, Krasnoyarsk şehrinin 10 km güneyinde bulunur ve devasa kaya yapıları ile tanınır; Rezervin %3,5’i, kayaları görmek ve bu kayalara tırmanmak isteyen yürüyüşçülere açıktır. Stolby Rezervi’ni görmek için yılda 200.000’den fazla ziyaretçi bu alana adeta hücum eder. Stolby Doğa Rezervi’nin gitgide tanınması sonucu bölge, 2007 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanları listesine sunulmuştur.

Beluça Dağı

Kayalara tırmanmaya bayılıyor ve doğanın en zor koşullarına karşı güçlü kalabileceğinize inanıyor musunuz? O halde sizi Beluça Dağı’nın ihtişamını görmeye davet ediyoruz.

Altaycada “Muztau” adı verilen Beluça Dağı’nın Türkçesi “Buzdağı” anlamına geliyor ve aynı zamanda bu devasa dağ, halkbiliminde esrarlı Şambhala’ya yani efsanevi krallığa geçilen kapı olarak da biliniyor. Ayrıca Türkologların çalışmalarına göre Beluça Dağı’nın, Rusya’da Altay Dağlarının en yüksek tepesi olduğu da gözlenmiştir. Bu muazzam bir doğa harikası olan dağ, 1998 yılında Dünya Miras Listesine alınmıştır ve bugün bile ününü sürdürmektedir.

Lena Sütunları

Lena Sütunları da Sibirya’nın en ünlü doğa harikalarından biri olarak görülür. Adını, Doğu Sibirya’da bulunan Yakutistan’daki Lena Nehri’nden alır. Doğal olarak oluşmuş bu yapının yükseklikleri 150-300 metreler arasında değişim göstermektedir. Doğal yapısı ve muazzam görselliği sonucu, bu ünlü sütunlar 2012 Yılında Dünya Doğa Mirası Listesine girmiştir.

Klyuchevskaya Sopka

Rusya’nın en yüksek dağları arasında yer alan Klyuchevskaya Sopka, aynı zamanda aktif bir yanardağıdır. Oluşumunu 6.000 yıl önce tamamlayan Klyuchevskaya, ilk defa 1697 yılında patlamıştır. O zamandan beri ise halen aktif durumdadır.

Eğer sizde doğa aşığı iseniz büyük bir bölümü Rusya Federasyonuna bağlı olan Özerk Türki Cumhuriyetlerin sınırları içerisinde yer alan Sibirya’yı ziyaret edebilir, eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.


Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Adresrehberin.com

Bu ilan adresrehberin.com editörleri tarafından ücretsiz olarak listelenmiş olup ilanı sahiplenmek,bildirmek vb. tüm işlemler için lütfen destek@adresrehberin.com mail adresi üzerinden iletişime geçin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.